לקביעת פגישה ראשונה/
קבלת פרטים נוספים לחצו כאן.
מחפשים פתרון
עוד מידע באתר

חוות דעת פסיכיאטרית

כדי להוכיח מצב רפואי כלשהו על האדם להציג חוות דעת רפואית או תעודת רופא המוכיחה את טענתו. מכיוון שחוות דעת רפואית היא מסמך משפטי, היא בעצם כמו עדות בבית משפט שלכאורה נמסרת על ידי הרופא בכתב בתחום מומחיותו, גם אם לא הגיע בגופו לדיון בבית המשפט. חוות דעת פסיכיאטרית לכן היא חוות דעת רפואית אשר נערכה על ידי פסיכיאטר ומשקפת את מצבו הנפשי של האדם שנבדק.

לצורך ביצוע חוות דעת פסיכיאטרית הפסיכיאטר יבצע בדיקה פסיכיאטרית, ועל פי הצורך יבקש לפעמים ביצוע מבחנים אישיותיים או מבחני קוגניציה על ידי פסיכולוג או נוירופסיכולוג, לעיתים הוא יבקש בדיקות רפואיות כלליות ומסמכים רפואיים קודמים וכן יבדוק בספרות המקצועית מחקרים קודמים ומידע המוכיח את טענותיו. כדי שחוות דעת פסיכיאטרית תשיג את מטרתה על הפסיכיאטר המומחה לבצע את בדיקתו בדקדוק ובמקצועיות

חוות דעת פסיכיאטרית עבור הליך פלילי

הליכים פליליים מתקיימים כאשר המדינה פותחת בהליכים משטיים נגד אדם שחשוד בעבירה פלילית. כדי שיהיה אפשר להרשיעה בעבירה פלילית יש להוכיח שהאדם התכוון לביצוע העבירה והוא יכל להמנע אם היה בוחר בכך מביצוע העבירה. מסיבה זו יש לעיתים אנשים שמבצעים עבירות אולם לא מבינים מה הם עושים, או שלא היתה להם ברירה אלא לבצע את העבירה. חוות דעת פסיכיאטרית פלילית מתייחסת בעיקר לשני הבטים חשובים בדין הפלילי, כאשר הראשון מתייחס לשאלה אם האדם מסוגל כעת לעמוד לדין (כלומר האם הוא מבין את ההליך הפלילי ומסוגל להגן על עצמו והאם הוא מבין במה הוא נאשם). נקודה שניה שנבדקת היא האם האדם היה שפוי בזמן ביצוע העבירה , דבר שיכול להשפיע על גזר דינו.

חוות דעת פסיכיאטרית עבור הליך אזרחי

אדם נדרש להגיש חוות דעת פסיכיאטרית כשהוא מעורב בהליכים אזרחיים שונים במהלכם צריך להעריך את מצבו הנפשי והשפעת מצבו הנפשי על תפקודו. ישנן מספר דוגמאות נפוצות להליכים אזרחיים הדורשים חוות דעת פסיכיאטרית.

חוות דעת פסיכיאטרית לשם אפוטרופסות או לצוואה – היא הגורם הנפוץ ביותר לביצוע חוות דעת. בחוות דעת זו הפסיכיאטר צריך להציג את דעתו בנושא היכולת הקוגניטיבת של אדם ויכולתו להבחין במתרחש סביבו ולהתמודד עם המצב. לצורך צוואה הפסיכיאטר מצריך לבדוק האם האדם מודע לרכוש שלו, מודע למוטבים של הצוואה ומה יכולות להיות התוצאות השונות של ההחלטות הכלכליות שיכתבו בצוואה. המטרה של חוות דעת פסיכיאטרית לצוואה היא למנוע מצבים שבהם אנשים לא מודעים לפעולות שהם עושים וכתוצאה יכולים להיות מנוצלים לרעה. כשפסיכיאטר עורך חוות דעת פסיכיאטרית למינוי אפוטרופוס הוא צריך לבדוק את יכולתו של אדם לדאוג לענייניו. האם הוא מודע למצבו הגופני או הכלכלי, האם הוא יכול להחליט בנוגע לביצוע פעולות גופניות או החלטות כלכליותץ

כשהוא עורך את חוות הדעת הפסיכיאטרית, הפסיכיאטר מחליט אם הנבדק יכול לקבוע למי להוריש את רכושו. במידה והפסיכיאטר מתרשם שהאדם אינו כשיר לדאוג לענייניו הוא יכול להמליץ על מינוי אפוטרופוס.

חוות דעת פסיכיאטרית משמשת גם בהליכים כמו קביעת נכות נפשית. במקרים אלו חוות דעת פסיכיאטרית לנכות נפשית מסייעת להוכחת נכות תיפקודית הנובעת ממצבו הנפשי של אדם. מקרים כאלו יכולים להיות הליכי תביעה מול ביטוח לאומי או משרד הביטחון, פניה לביטוחים עקב אובדן כושר עבודה וכדומה. בתהליך זה מתבצעת הערכת נכות נפשית ונכות תיפקודית, ונבדק הקשר בין הנכות הנפשית אם קיימת לבין הפגיעה התפקודית. אם קיים קשר סיבתי, אז יש עילה לתביעה בנושא זה. חוות דעת פסיכיאטרית נדרשת לפעמים גם במצבים שונים שדורשים הערכת מצב נפשי של אדם, כמו מקרים מסויימים של נשיאת נשק, קבלת רישיון נהיגה ועוד.

מטעם מי נכתבת חוות דעת פסיכיאטרית?

כל אחד מהצדדים בהליך המשפטי יכול לדרוש ביצוע חוות דעת פסיכיאטרית, בין אם מדובר בתביעה, בהגנה או אפילו מטעם בית המשפט. מסיבה זו, לכל אחד מהצדדים יש זכות לבדוק את חוות הדעת הפסיכיאטרית ובמידת הצורך לשלוח את הנבדק לחוות דעת נוספת מטעמו. במקרים אלו מדובר בחוות דעת פסיכיאטרית נגדית.

לפעמים בית המשפט הוא זה שממנה את הפסיכיאטר הבודק, ובמקרים אלו גם אם יש חוות דעת פסיכיאטריות מטעם התובע, בית המשפט נוטה להסתמך על חוות הדעת מטעמו, אלא אם היא היתה מבוססת על מידע חסר, או כשל משמעותי.

כיצד כותבים חוות דעת פסיכיאטרית?

ישנם כללים מנחים לכתיבת חוות דעת פסיכיאטרית. בתחילת חוות הדעת ייכתבו תאריך כתיבת חוות הדעת, פרטי הפסיכיאטר הבודק וניסיונו, תאריכי הבדיקה, אילו בדיקות נעשו ורשימת המסמכים שהפסיכיאטר הסתמך עליהם בכתיבת חוות הדעת. עשה בהם שימוש.

לאחר מכן הפסיכיאטר המומחה מציין פרטים על המטופל, מתאר את ההסטוריה של התפתחות הבעיה ומתאר את הבדיקות שערך לנבדק. בסיום הבדיקות הוא דן בתוצאות הבדיקה, במסקנות שלו מהבדיקה ובהמלצות שלו. רוב עורכי הדין והאנשים שנבדקים קוראים רק את חלק ההמלצות של הפסיכיאטר. אבל צריך להבין שאם ההמלצות אינן מבוססות בצורה טובה על הממצאים בבדיקה וההסטוריה של הנבדק, תהיה אפשרות להגנה או לבית המשפט להחליט שהם לא מקבלים את חוות הדעת. לכן חוות דעת פסיכיאטרית טובה תהיה ערוכה בצורה טובה, מנומקת כראוי וברורה כך שלא תהיה אפשרות לערער עליה.

סודיות רפואית במקרה של חוות דעת פסיכיאטרית

כדי שפסיכיאטר יוכל לבצע את עבודתו בצורה טובה עליו להיות חשוף לכל המידע הרפואי על מצבו של הנבדק. למרות זאת , אין צורך בחתימה על מסמך ויתור סודיות כדי לקבל את המידע, כיוון שאין כאן יחסי מטפל – מטופל. אם הנבדק יסתיר פרטים מהפסיכיאטר הבודק ופרטים אלו יתגלו במהלך ההליך האזרחי או הפלילי, הרי שגילוי זה יכול לערער את מהימנות חוות הדעת ולכן מומלץ לשלא להסתיר פרטים מהפסיכיאטר הבודק.

פעמים רבות הסובלים מהפרעת קשב וריכוז הם בעלי מרץ רב שאפשר לכוונו למקומות חיוביים. הם בעלי כושר יצירתי וללא ספק בעזרת תמיכה רגשית וטיפול מתאים, הם יכולים להגיע להישגים מרשימים ויהיו מועילים בחברה בה הם חיים.


אם אתם מרגישים שאתם צריכים עזרה, אנחנו כאן בשבילכם. אתם יכולים ליצור קשר על מנת לשמוע עוד פרטים, או לקרוא עוד על השיטה ועל התחלת הפתרון לבעיה שלכם. צרו איתנו קשר בהקדם.

פרטי התקשרות

טלפון: 052-2507867
טלפון: 052-4337006
דוא"ל: info@resolution.co.il
מרכז רזולוציה ממוקם בתל אביב, רחוב בן סרוק 20.